Працевлаштування, професійна адаптація ветеранів війни.

Щоб допомогти ветеранам війни адаптуватися до цивільного життя, знайти роботу, що буде підходити їм з урахуванням нових навичок та уподобань, або ж реалізувати проєкти власного бізнесу громада має вживати максимум зусиль, спрямованих на отримання ветеранами дієвих послуг з професійної підготовки або перепідготовки, підвищення кваліфікації, пошуку підходящої роботи, заохочувати роботодавців до працевлаштування таких громадян.
Державою передбачено декілька шляхів щодо сприяння зайнятості населення, якими можуть скористатися ветерани нашої громади:
1.Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2017 №432 “Про затвердження Порядку та умов забезпечення соціальної та професійної адаптації осіб, які звільняються або звільнені з військової служби, з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей таких осіб, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України та постраждалих учасників Революції Гідності” в нашому районі протягом 2024 року здійснюватиметься безкоштовне навчання для вищезазначених категорій осіб. Навчання буде здійснюватися шляхом організації підготовки та перепідготовки водіїв категорій А, В, С, Д, Е, СЕ.
Громадяни для отримання послуг з професійної адаптації можуть звернутися до управління соціального захисту населення Ізюмської районної державної адміністрації за адресою: м. Ізюм, вул. Гайдамацька (колишня Гагаріна), буд. 1, із заявою в паперовій  формі та відповідним пакетом документів:
-копія (сканкопія/фотокопія) індивідуальної програми реабілітації (для осіб з інвалідністю внаслідок війни);
-копія посвідчення (засвідчена підписом особи), що підтверджує наявність одного із статусів, визначених абзацом першим пункту 3 цих Порядку та умов, або копія документа, що підтверджує належність до категорії осіб, визначених абзацом другим пункту 3 цих Порядку та умов;
-копія  свідоцтва про шлюб, для дітей – свідоцтва про народження (для членів сімей осіб, які звільняються або звільнені з військової служби з числа ветеранів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та членів сімей осіб).
-копія паспорта та  ідентифікаційного номера.

2.Якщо ветеран війни хоче знайти роботу, йому в першу чергу потрібно звернутися до найближчого центру зайнятості, незалежно від місця реєстрації, або скористатися онлайн сервісами (Єдиний портал вакансій – https://jobportal.dcz.gov.ua/).
3.Для тих, хто не має затребуваної професії, є можливість отримати її безкоштовно. Для учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни діє програма безкоштовної професійно-технічної освіти. Детальніше дізнатися про послугу та подати онлайн заявку на навчання можна за посиланням https://edveteran.dcz.gov.ua/.
4.Громадяни, які мають професійну-технічну чи вищу освіту, не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні, можуть безоплатно отримати від служби зайнятості ваучер на навчання та підвищити свій професійний рівень. Ваучери видаються окремим категоріям громадян, зокрема і учасникам бойових дій, за затвердженим Мінекономіки переліком, який налічує 124 професії та спеціальності. За ваучером можна здобути як робітничу професію, так і вищу освіту або підвищити кваліфікацію. Подати онлайн заявку та дізнатися детальніше про цю послугу можна тут – https://voucher.dcz.gov.ua/.
5.Тим, хто хоче стати підприємцем, служба зайнятості запропонує фінансову підтримку. На започаткування або розвиток бізнесу за програмою «Власна справа» урядового проєкту єРобота можна отримати мікрогрант у розмірі від 50 до 250 тисяч грн, а за програмою «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей»  – від 250 тисяч до 1 млн гривень в залежності від кількості створених робочих місць.
Водночас для роботодавців діють компенсаційні програми за працевлаштування ветеранів війни. Одна з них – компенсація 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати (7100 грн), за працевлаштування строком не менше ніж на 1 рік, саме учасників бойових дій. Загальна тривалість виплати такої компенсації становить 6 місяців впродовж року з дня працевлаштування.
На жаль, частина захисників і захисниць повертаються з фронту із пораненнями. Щоб допомогти людині з інвалідністю працевлаштуватись і не відчувати бар’єрів на роботі, службою зайнятості компенсується роботодавцям вартість облаштування робочого місця. Відтак, роботодавець, може отримати грошову компенсацію у сумі, що не перебільшує 106,5 тис. грн – за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю І групи та до 71 тис. грн – для людей з інвалідністю II групи.
Для отримання консультацій з зазначених питань ветерани, роботодавці та мешканці нашої громади можуть звернутися до Балаклійського управління Ізюмської філії Харківського обласного центру зайнятості з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 17:00 за телефоном:+380507052812.