До Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми
Торгівля людьми – це форма сучасного рабства та порушення прав людини, що здійснюється з метою отримання прибутку з експлуатації чоловіків, жінок і дітей. Це такий кримінальний злочин, який карається згідно з Кримінальним кодексом України позбавленням волі від 3-ох до 15 років. Частиною 2 статті 5 Закону України «Про протидію торгівлі людьми» визначено повноваження органів місцевого самоврядування у сфері протидії торгівлі людьми. Органи місцевого самоврядування беруть участь у здійсненні заходів, спрямованих на попередження торгівлі людьми.
З 1 січня 2020 року вступив в дію Закон України «Про соціальні послуги», у відповідності до якого надання комплексних спеціалізованих соціальних послуг особам, постраждалим від торгівлі людьми, забезпечується органами територіальних громад, а саме:
- виконання загальнодержавних і регіональних програм з протидії торгівлі людьми на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці;
- співпраця з громадськими об’єднаннями щодо запобігання насильству і протидії торгівлі людьми;
- підвищення компетенції працівників структурного підрозділу з питань соціального захисту, які надають соціальні послуги особам, постраждалим від торгівлі людьми;
- виявлення постраждалих від торгівлі людьми членів громади (зокрема шляхом отримання повідомлення про таку особу чи самозвернення особи) і надання їм соціальної допомоги( аналіз заяви, уточнення інформації про особу, оцінка потреб особи, представлення інтересів отримувача послуг в установах та організаціях, надання статусу, постраждалого від торгівлі людьми)
Управління соціального захисту населення Балаклійської міської ради Харківської області координує та спільно з відділом поліції №1 Ізюмського районного управління поліції Головного Управління Національної поліції в Харківській області співпрацює в питанні оперативного реагування на факти торгівлі людьми. В разі звернення мешканців громади – постраждалих від торгівлі людьми – буде оперативно надана соціальна допомога.
Балаклійська територіальна громада тісно співпрацює з Харківською організацією «Жіноча громада», її головою Ольгою Білецькою, які надають методичні матеріали щодо організації та забезпечення діяльності територіальної громади у сфері протидії торгівлі людьми. Під час останньої формаційно-консультативної зустрічі в онлайн-режимі зокрема було зазначено, що в умовах економічного спаду, що пов’язаний з кризою коронавірусу, значно збільшилась кількість жертв внутрішньої торгівлі людьми в масштабах держави.
При цьому злочинці використовують фактор протиепідемічних обмежень та шукають потенційних жертв з використанням соціальних мереж. Окрім «традиційних» форм експлуатації – примусової проституції, примусового жебрацтва та втягнення в злочинну діяльність, примусової праці у сферах текстильного та сільськогосподарського виробництва, в умовах зростаючого безробіття додались такі форми торгівлі людьми такі, як використання у збройних конфліктах, експлуатація людей на будівництві та у домашніх умовах.
У 2013 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй проголосила 30 липня Всесвітнім днем протидії торгівлі, зазначивши, що в цей день необхідно підвищувати рівень поінформованості громадян стосовно глобальної проблеми торгівлі людьми і привертати увагу до важкого становища жінок, чоловіків і дітей, які стали жертвами цього злочину, а також заохочувати людей активно допомагати постраждалим і протидіяти торгівлі людьми.