З 1 липня 2025 року стартував щорічний моніторинг безбар’єрності, оголошений Міністерством розвитку громад та територій України. У межах цієї ініціативи перевірятиметься рівень доступності різних типів об’єктів у населених пунктах — від громадських будівель до зупинок громадського транспорту.
Впровадження безбар’єрного простору є ініціативою першої леді України Олени Зеленської.
Моніторинг ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю передбачає збір та узагальнення інформації про ступінь безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю. Проводиться один раз на рік у період з 1 липня до 31 серпня.
У рамках моніторингу оцінюються:
- громадські будівлі (заклади охорони здоров’я, освіти, культури, ЦНАПи, будівлі соціального захисту, споруди цивільного захисту, спортивна інфраструктура, молодіжні центри);
- певні категорії житлових об’єктів;
- будівлі і споруди сфери надання послуг;
- об’єкти транспортної інфраструктури;
- вулиці та дороги;
- зупинки громадського транспорту;
- об’єкти благоустрою.
Кожна перевірена локація буде нанесена на Мапу безбар’єрності з відповідною позначкою: «безбар’єрна», «частково безбар’єрна», «бар’єрна».
По кожному об’єкту буде доступна детальна інформація про наявні та відсутні елементи доступності. Мапа буде у відкритому доступі — як для представників громад, так і для всіх зацікавлених громадян, яку можна буде переглянути в реальному часі за посиланням.
Ознайомитися з методичними рекомендаціями щодо проведення моніторингу безбар’єрності можна за посиланням.