Що таке булінг або цькування?

Що таке булінг або цькування?

Найчастіше булінг визнають як форму фізично та вербально агресивної поведінки, якої зазнають школярі від своїх однолітків. Однак насправді існує шість різних видів булінгу: фізичний, вербальний, стосунковий, кібер-, сексуальний та упереджений.

Ці види цькування перетинаються, і кривдник може використовувати більше однієї форми для знущання з жертви.

Булінг (або цькування) визначається як будь-яка навмисна, повторювана агресивна поведінка, спрямована кривдником на жертву з тієї ж вікової групи.

Булінг є широко розповсюдженим явищем і може негативно впливати як на жертв, так і на самих булерів.

Діти, які зазнають булінгу, можуть зіткнутися з безліччю короткострокових і довгострокових проблем, включаючи депресію і тривогу, соціальну замкнутість, зловживання психоактивними речовинами, труднощі в школі, такі як низька успішність і погана відвідуваність, і навіть самогубство.

Крім того, діти, які стають об’єктами цькування, можуть стати жертвами або винуватцями насильства в подальшому житті.

Водночас ті, хто знущається з інших, частіше вступають у бійки та псують майно, зловживають наркотиками та алкоголем, у дорослому віці мають судимості, а також жорстоко поводяться зі своїми романтичними партнерами та дітьми.

У разі вчинення противоправних дій зазначеного характеру щодо дитини передбачена відповідальність:

  • якщо булінг вчиняє дитина до 16 років – відповідальність несуть батьки;
  • якщо дитині від 16 років – відповідальність несе вона (ч. 1 ст. 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Передбачений штраф або громадські роботи залежно від різних частин ст. 173-4 КУпАП

Якщо ти зазнаєш цькування, важливо розповісти про це дорослій людині, третій стороні, якій ти довіряєш, наприклад, батькам, вчителю або шкільному працівнику. Не реагуйте і не мстіть, оскільки це може призвести до ескалації ситуації. Документуйте інциденти, зберігайте будь-які докази, якщо вони є в Інтернеті, і завжди ставте на перше місце свою безпеку.

Куди повідомити про вчинення булінгу: 

  • Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00);
  • Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000;
  • Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 800 500 335;
  • Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103;
  • Національна поліція України 102;
  • «Гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей 1547.