Основним напрямком роботи територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Балаклійської міської ради Харківської області є забезпечення якісного надання соціальних послуг особам та сім’ям, які перебувають у складних життєвих обставинах, зумовлених похилим віком, інвалідністю, малозабезпеченістю.
Територіальним центром надаються соціальні послуги : догляд вдома, соціальна адаптація, натуральна допомога за індивідуальними потребами громадян та у відповідності до Державних стандартів у трьох відділеннях : відділення соціальної допомоги вдома, відділення денного перебування, відділення організації надання адресної натуральної та грошової допомоги. З введенням воєнного стану в Україні, соціальні послуги: догляд вдома, натуральна допомога надаються екстрено (кризово).
Категорії осіб, яким надаються соціальні послуги:
-особи похилого віку;
-особи з інвалідністю;
– хворі (з числа осіб працездатного віку на період до встановлення їм групи інвалідності, але не більш як чотири місяці), які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги, визнані такими в порядку, затвердженому МОЗ;
– громадяни, які перебувають у складній життєвій ситуації у зв’язку з безробіттям і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, стихійним лихом, катастрофою (і мають на своєму утриманні неповнолітніх дітей, дітей з інвалідністю, осіб похилого віку, осіб з інвалідністю), якщо середньомісячний сукупний дохід їх сімей нижчий ніж прожитковий мінімум для сім’ї; особам працездатного віку з тяжкими формами захворювання (в тому числі до встановлення інвалідності).
В 2024 році соціальні послуги в обсягах, визначених Державними стандартами надаються безоплатно, згідно розпорядження.
В 2024 році, у період воєнного стану, оцінка якості надання соціальних послуг не проводилась.
Станом на 01.01.2025 року структурними підрозділами територіального центру надано 231828 заходів різних соціальних послуг 1166 громадянам.
Відділення соціальної допомоги вдома надає соціальну послугу догляд вдома: заходи, що проводяться за місцем проживання (вдома) отримувача соціальної послуги протягом робочого дня і полягають у наданні допомоги в самообслуговуванні особам похилого віку, особам з інвалідністю, які не здатні до самообслуговування, у зв’язку з частковою втратою рухової активності та потребують сторонньої допомоги, надання соціальних послуг в домашніх умовах згідно з медичним висновком.
За звітний період відділенням соціальної допомоги вдома обслуговано 729 особи та надані 221528 заходів, які складають соціальну послугу Догляд вдома, а саме: допомога в самообслуговуванні (зміна натільної, постільної білизни), ведення домашнього господарства (придбання і доставка продовольчих, промислових та господарських товарів, медикаментів); прибирання житла (косметичне); допомога у приготуванні їжі; забезпечення супроводження (супровід споживача соціальних послуг у поліклініку тощо); надання допомоги в оплаті комунальних послуг (оплата комунальних послуг, звірення платежів); надання допомоги в оформленні документів (оформлення субсидій на квартирну плату і комунальні послуги); доставка води та дров , доставка гуманітарної допомоги, тощо.
З метою забезпечення виконання комплексу заходів соціальної адаптації, психологічної допомоги, консультування, соціально-педагогічних послуг, сприяння розвитку різнобічних інтересів і потреб, організація дозвілля і відпочинку спрямованих на підтримання життєдіяльності та соціальної активності громадян похилого віку та особам з інвалідністю функціонує відділення денного перебування.
На обліку у відділенні перебуває 87 осіб, зокрема особи з інвалідністю -13 чол., внутрішньо-переміщені особи -11 чол., самотні особи похилого віку 56 чол. Відділення надає послуги: соціальна адаптація, що передбачає допомогу в аналізі життєвої ситуації, визначенні основних проблем, шляхів їх вирішення, залучення отримувача соціальної послуги до вирішення власних проблем, складання плану виходу із складної життєвої ситуації та допомога у його реалізації, надання інформації з питань соціального захисту населення, участь в клубах за інтересами, клубах активного довголіття, університетах третього віку, допомога в організації денної зайнятості та дозвілля. Протягом року надано 3395 заходів, які складають соціальну послугу соціальна адаптація.
Завдяки мінігранту від «Благодійного фонду «Право на захист» було облаштовано багатофункціональну кімнату «Щасливе життя». Реалізація проєкту дала змогу підопічним отримувати психологічну допомогу, набувати та відновлювати знання в «Університеті третього віку», розвивати різнобічні інтереси та навички, спілкуватись. «Університет третього віку» відвідує 87 слухачів. Данською радою у справах біженців (DRC), Міжнародною неурядовою гуманітарною організацєю «Філія Медейр в Україні», ГО «Грін-Ландія», Італійською гуманітарною організації CESVI проводились групові та індивідуальні заняття з психологічної підтримки.
Проводились інтерактивні заняття на тему: «Мої емоції», «Дозволь собі бути щасливим», «Згадати все, «пігулки» для пам ‘яті», «Асиметрія півкуль». Гурток «Активне довголіття» відвідує 29 осіб. З урахуванням вікових особливостей, розроблено комплекс фізкультурно-оздоровчих занять з елементами йоги, «Зумбо», лімфодренажної гімнастики,
Сестра медична з лікувальної фізкультури проводила вправи для покращення зору, суглобну гімнастику. Здійснювала нагляд при заняттях на тренажерах.
Гурток «Палітра ідей» відвідує 7 підопічних. На заняттях використовуються арт-терапевтичні практики, застосовуються різні техніки малювання, аплікація, бісероплетіння. ГО «Грін-Ландія» було проведено майстер-клас «Каліграфія та східний живопис».
Працює гурток «Мобілочка» (19 чол.), метою є навчання користуванню мобільним телефоном. На заняттях підопічні набувають навички цифрової грамотності, підвищують соціальну інтеграцію, набувають знань, які дозволяють швидко звернутися за допомогою в екстрених випадках, або скористатися важливими послугами (онлайн-банкінг, медичним додатком) , а також мотивує до активності та самостійності.
Гурток «Криниця душі» (4 чол.) спрямований на покращення емоційного стану через музику. Заняття співами мають терапевтичний ефект і сприяють підвищенню настрою та загального самопочуття, крім того тренують пам’ять та дихання.
Метою гуртка «Бібліотека» є стимулювання інтелектуальної активності, культурного розвитку та соціалізації. На заняттях проводиться читання літературних новинок, класичних творів української та світової літератури, тематичні лекції про історію літератури, перегляд україномовних екранізованих версій книг, ігри та вікторини. Гурток відвідує 12 осіб.
На обліку в відділенні організації надання адресної натуральної та грошової допомоги знаходиться 350 особи. Станом на 01.01.2025 року відділенням організації надання адресної натуральної та грошової допомоги надані 6905 заходів, які складають соціальну послугу Натуральна допомога, що включає: надання послуг швачки (пошиття та ремонт одягу) – 1097 заходів , надання послуг перукаря (жіночі та чоловічі стрижки) – 1237 заходів, надання послуг з ремонтних робіт (дрібний ремонт квартир та будинків: ремонт вікон, дверей, санвузлів, ремонт меблів) – 223 заходів, косіння трави – 64 захода, рубання (розпилювання) дров 24 захода.
Відділеннм організації надання адресної натуральної та грошової допомоги надані 2442 послуг благодійної та гуманітарної допомогт отриманої у вигляді:
- речі б/в – Церква ЄХБ «Созіданіє», ХОТ «Добра новина»;
- памперси – Громадська спілка «Волонтерське об’єднання «ХАРКІВ»;
- ковдри-Міжнародний Благодійний фонд «AICM УКРАЇНА»;
- предметів побутової гігієни-Міжнародний Благодійний фонд «AICM Україна»;
- продовольчих товарів- Міжнародний Благодійний фонд «AICM Україна»;
- предметів медичного призначення-Міжнародна неурядова гуманітарна організація «Філія Медейр в УКРАЇНІ»
При відділенні організації надання адресної натуральної та грошової допомоги працює пункт прокату технічних та інших засобів, де громадяни похилого віку та особи з інвалідністю (після досягнення 18 років) отримують в тимчасове користування, також екстрено (кризово): ходунки, палиці, милиці ліктьові, стілець туалетний, інвалідний візок, тощо. За звітний період послугами пункту прокату скористалися 182 особи, яким надані 1818 різних послуг пункту прокату.
Матеріально технічна база територіального центру знаходиться в задовільному стані, Установа забезпечена комп’ютерною технікою (комп’ютери в комплекті, ноутбуки, принтера та БФП); меблями (шафи, столи, тумбочки, стільці). Соціальні робітники забезпечені велосипедами.
Для працівників територіального центру постійно проводяться навчання, на яких вони ознайомлюються з новими законодавчими і нормативно-правовими документами, що регламентують діяльність у сфері надання соціальних послуг, методичними та інструктивними матеріалами професійної діяльності.
Протягом року працівники приймали участь:
– у тренінгу «Професійна психологічна стійкість. Навички самодопомоги» від МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна, який проводили провідні тренери та психологи психологічного напрямку СОС Дитячі містечка ( 3 академічні години); – у тренінгу «Інклюзивне спілкування» від PREMIERE URGENCE international, який проводила кейс супервайзер Юлія Попова (2 академічні години).
Директор Раїса ХОЛОДНА