В Балаклійській міській територіальній громаді для надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги, створено Центр соціальних служб Балаклійської міської ради Харківської області (рішення ІІ сесії Балаклійської міської ради Харківської області VIII скликання від 17.12.2020 року № 39- VIII).
Пріоритетними завданнями Центру є: проведення соціально-профілактичної роботи, спрямованої на запобігання потраплянню у складні життєві обставини осіб та сімей з дітьми; надання особам і сім’ям з дітьми комплексу соціальних послуг відповідно до їх потреб, з метою подолання складних життєвих обставин та мінімізації негативних наслідків таких обставин; проведення соціально-профілактичної роботи, спрямованої на запобігання повторним випадкам насильства щодо постраждалої особи та формування нульової толерантності до його проявів у суспільстві; інформування населення про права постраждалих осіб та соціальні послуги, які надаються денним центром; надання короткострокового (до десяти діб) або цілодобового перебування у “кризовій кімнаті” постраждалим особам; участь в організації заходів із забезпечення реалізації переходу від військової служби до цивільного життя; поширення інформації та надання консультацій щодо державних і місцевих програм підтримки ветеранів.
При центрі створено та діє «Служба соціальної роботи в громаді», працює відділення «Денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі (з кризовою кімнатою)», яке було створено за підтримки Фонду ООН в галузі народонаселення (UNFPA), мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі та відділення «Центр життєстійкості», яке створено за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).
Штатна чисельність Центру складає 29 осіб, із них: 1 завідувач відділення Денного центру, 1 соціальний менеджер, 8 фахівців із соціальної роботи, 2 психолога.
Центр надає базові соціальні послуги відповідно до Державних стандартів соціальних послуг:
- догляд вдома, денний догляд;
- соціальна адаптація;
- соціальна інтеграція та реінтеграція;
- надання притулку;
- екстрене (кризове) втручання;
- консультування;
- соціальний супровід;
- представництво інтересів;
- посередництво;
- соціальна профілактика;
- переклад жестовою мовою;
- супровід під час інклюзивного навчання;
- інформування;
- медіація.
У 2024 році планується було запроваджено такі соціальні послуги як медіація, переклад жестовою мовою і денний догляд для дітей з інвалідністю.
Соціальною роботою охоплено такі категорії населення: сім’ї опікунів/піклувальників, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу, в яких виховуються діти сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; особи з числа дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; особи та діти, постраждалі від жорстокого поводження та насильства; особи та члени їх сімей, які перебувають у конфлікті з законом; неповнолітні діти, які за рішенням суду звільнені від відбування покарання з випробуванням; внутрішньо переміщені особи/сім’ї; ветерани війни та члени їх сімей; сім’ї військовослужбовців; сім’ї загиблих Захисників та Захисниць України; особи та члени їх сімей, які мають інвалідність; сім’ї, які виховують дитину з інвалідністю; сім’ї ромської національності; ВІЛ-інфіковані особи та члени їх сімей; особи та члени їх сімей, де є алко- та наркозалежні; сім’ї одиноких матерів/батьків; багатодітні родини та сім’ї з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Робота Центру направлена на виявлення сімей з дітьми/осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах, або мають ризик потрапляння в складні життєві обставини, на виявлення дітей, які залишилися без батьківського піклування. Також фахівцями із соціальної роботи проводяться відвідування сімей з дітьми з метою з’ясування їх потреб у соціальних послугах. Так протягом 2024 року було здійснено 239 виїздів в населені пункти Балаклійської громади, відвідано 1671 сім’ю з дітьми, складено актів оцінки потреб – 1671.
Протягом 2024 року на обліку в Центрі перебувало:
- 287 сімей ( в них 409 дітей), та 11 осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах, із них: 276 сімей – це сім’ї, діти яких зазнали психологічного насильства внаслідок збройної агресії Російської Федерації; 11 сімей – це сім’ї, де батьки ухиляються або неналежним чином виконують свої батьківські обов’язки; 26 сімей опікунів/піклувальників; 3 прийомні сім’ї; 1 дитячій будинок сімейного типу; 67 сімей, де один чи кілька членів мають інвалідність; 47 сімей з дітьми/осіб, які мають статус ВПО; 113осіб, які постраждали від домашнього насильства; 29 осіб, які перебувають у конфлікті ; 2 ВІЛ-інфіковані особи; 96 сім’ї військовослужбовців.
Фахівцями із соціальної роботи було відвідано 107 сімей з дітьми з метою перевірки цільового використання державної соціальної допомоги, яку вони отримали при народженні дитини.
У відділенні «Денний центр соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі (з кризовою кімнатою)» надано соціальні послуги 113 особам, які постраждали від домашнього насильства, 1 сім’я отримала послуги у кризовій кімнаті.
Відділення «Центр життєстійкості» протягом 2024 року відвідали 1479 осіб, послугу з формування життєстійкості отримали 710 осіб.
Протягом 2024 року Центром було надано 1212 соціальних послуг.
Безпосередня увага приділяється проведенню профілактичних заходів серед мешканців територіальної громади. Фахівцями із соціальної роботи було проведено вуличну акцію «Стань патронатним вихователем», з метою запровадження на території громади соціальної послуги патронат над дитиною, вуличну акцію до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, вуличну акцію до Всесвітнього дня без тютюну, вуличну акцію до Міжнародного дня боротьби з наркоманією, вуличну акцію до Всесвітнього дня боротьби із торгівлею людьми та вуличну акцію до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. З 25 листопада по 10 грудня 2023 року Центром було проведено цикл заходів до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства». Всього було охоплено 1971 особа.
Центром підписані меморандуми про співпрацю з благодійними фондами та громадськими організаціями такими як ГО «Відповідальні громадяни», БО «БФ «Волонтери: дорослі – дітям», БФ «Долоньки-UA». Протягом 2024 року Центр соціальних служб тісно співпрацював з мобільною бригадою соціально-психологічної допомоги для постраждалих від домашнього насильства (UNFPA), яка працювала у Балаклійській міській територіальній громаді.