У чоловіка з Чугуївського району Харківської області 14.02.2024 з’явились ознаки захворювання характерні для сказу – підвищення температури тіла слабкість, водобоязнь, аерофобія. Хворий госпіталізований, перебуває на стаціонарному лікуванні.
При проведенні епідрозслідування з’ясовано, що напередодні чоловік був покусаний власною кішкою, яка згодом загинула. За медичною допомогою хворий не звертався.
Що таке сказ?
Сказ – вірусне захворювання, яке має найвищий рівень смертності серед усіх інфекційних хвороб людини. Вірус сказу вражає центральну нервову систему і після появи симптомів стає невиліковним – 100% хворих людей помирають.
Захворіти на сказ може людина або тварина, якщо їх укусить, подряпає або обслинить інфікована тварина. Водночас через кров чи сечу тварин сказ не передається.
Щоб запобігти зараженню тварин на сказ, їм треба щорічно робити профілактичні щеплення.
Що робити, якщо вас вкусила чи подряпала тварина?
☛ Ретельно (щонайменше упродовж 10 хвилин) промивайте місце ураження проточною водою із господарським милом.
☛ Якнайшвидше зверніться до травмпункту по медичну допомогу для проведення у разі потреби щеплення антирабічною вакциною.
Зазвичай графік вакцинації складається з 5 щеплень: 0-й день (день звернення до лікаря), а потім у третій, сьомий, чотирнадцятий і двадцять восьмий дні.
Антирабічна вакцина є якісною й безоплатною, тож пацієнт не має платити за таку вакцинацію.
Довідково: на території Харківської області з ІІ півріччя 2023 року триває епізоотія сказу. З початку поточного року зареєстровано 25 випадків в 12 ОТГ 6 районів області. Серед захворілих тварин 11 собак, 12 котів, бик та дикий єнотоподібний собака. Хворіють як домашні, так і безпритульні та дикі хижі тварини.
Джерело:
ДУ «Харківський ЩЦКПХ МОЗ України»