Воші, як і росіяни, заповзають на чужу територію та кажуть, що це їх право живитися кров’ю господаря. Вошивість, або педикульоз – це паразитування вошей на тілі людини.Під час війни через знищення соціальних та медичних інфраструктур, перебування великої кількості людей одночасно у сховищах, тимчасових прихистках, відсутності доступу до базових умов гігієни є ризик поширення завошивленості.
Небезпека полягає в тому, що воші є переносниками особливо небезпечних інфекційних хвороб: висипного та поворотного тифу, волинської лихоманки. Воші також можуть викликати у людей генералізовані алергічні реакції з підвищенням температури тіла, головним болем і нудотою.
Відомо три види вошей – головна, платтяна і лобкова. Платтяні воші найкрупніші від усіх інших. Живуть вони до 46 діб, без «хазяїна» – до 7-10.
Головні воші найбільш поширені, паразитують на волосяній частині голови, а також у бороді і бровах. Тривалість життя складає 27-38 днів. Максимальна кількість головних вошей в однієї особи може сягати 200 штук. Доросла особина може обійтися без харчування добу.
Лобкові воші – найменші за розміром, вони мають плоску форму, що нагадує краба, тому її називають площицею. Живуть на тілі людини, глибоко впиваючись у шкіру, й тут же відкладають яйця. Живуть до 17 днів. Без харчування можуть прожити кілька місяців.
Якщо температура тіла людини вище +370С, то воші переповзають з хворої людини на здорову.
До основних заходів профілактики педикульозу відносяться:
- дотримання особистої гігієни у побуті;
- регулярне прибирання оселі, зміна постільної білизни не рідше одного разу на тиждень з подальшим її пранням і прасуванням;
- дотримання санітарно-гігієнічного режиму в місцях перебування людей (заклади охорони здоров’я, соціальної допомоги, тимчасові притулки тощо).
Якщо все ж таки виникла проблема, рекомендуємо використовувати хімічні засоби – педикулоциди(емульсії, шампуні, креми), які можна придбати в аптечній мережі. Доцільно обробити голову всім членам родини з профілактичною метою. Також слід звільнити волосся від гнид. Перед вичісуванням змочіть волосся 5-10% розчином оцту, дайте йому висохнути без допомоги рушника і фену (за цей час оболонка гнид звільниться від клейових речовин). Після обробки проведіть заміну постільної білизни, рушників, виперіть одяг. Предмети особистої гігієни обробіть спиртом або одним із спеціальних препаратів. Проведіть в будинку генеральне прибирання, щоб виключити ймовірність збереження паразитів в межах оселі.
Слід пам’ятати, що дітей до 5 років, вагітних, жінок-годувальниць, осіб з шкірними захворюваннями, ранами, алергіків обробляють лише механічним шляхом.
Пам’ятайте! У разі виявлення педикульозу не потрібно розраховувати на те, що паразити, як і російські загарбники, зникнуть самі. З часом їх кількість тільки збільшиться і вивести їх буде ще складніше.
З повагою, Балаклійське відділення Ізюмської філії ДУ «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».
Джерело інформації: https://labcenter.kh.ua/?p=35716