БАЛАКЛІЙСЬКА МІСЬКА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ
Новини

За якими витратами фізична особа може отримати податкову знижку?

Головне управління ДПС у Харківській області інформує, що фізичні особи мають можливість отримати податкову знижку за витратами, здійсненими у 2023 році.

Право на податкову знижку визначено ст. 166 Податкового кодексу України (із змінами, далі – ПКУ).

Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ, крім випадку, визначеного п.п. 166.4.4 п. 166.4 ст. 166 ПКУ.

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача)), а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги) (п.п. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 ПКУ). 

До податкової знижки можна включити витрати, зокрема:

частину суми процентів, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом (п.п. 166.3.1 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);  

пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям (п.п. 166.3.2 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);

сума коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості навчання (п.п. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);   

страхові платежі (внески, премії) за договорами довгострокового страхування життя та пенсійні внески в рамках недержавного пенсійного забезпечення, внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади та рахунки учасників фондів банківського управління як такого платника податку, так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення (п.п. 166.3.5 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);

суми витрат на оплату допоміжних репродуктивних технологій (абзац другий  п.п. 166.3.6 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);

суми витрат на оплату державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита (абзац третій  п.п. 166.3.6 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);

суми коштів, сплачених у зв’язку з переобладнанням транспортного засобу (п.п. 166.3.7 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);

суми витрат на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним (п.п. 166.3.8 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);

суму коштів у вигляді орендної плати за договором оренди житла (квартири, будинку), оформленим відповідно до вимог чинного законодавства, фактично сплачених платником податку, який має статус внутрішньо переміщеної особи (п.п. 166.3.9 п. 166.3 ст. 166 ПКУ);

суму витрат платника податку на придбання акцій (інших корпоративних прав), емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті згідно з ч. 3 ст. 5 Закону України від 15 липня 2021 року № 1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (п.п. 166.3.10 п. 166.3 ст. 166 ПКУ).

Звертаємо увагу, що право на отримання податкової знижки не переноситься на наступний рік, тобто повернути частину коштів за 2023 рік, можна лише до кінця поточного року. Для цього необхідно подати податкову декларацію про майновий стан і доходи до контролюючого органу, в якому платник перебуває на обліку до 31 грудня 2024 року (включно) .