Щодо індексації пенсії з 01.03.2023 року

14 вересня 2022 року після деокупації міста Балаклія відновив свою роботу відділ обслуговування громадян № 2 (сервісний центр) управління обслуговування громадян головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Згідно затвердженого графіку роботи прийом громадян здійснюється понеділок-четвер з 8-00 до 16-45, п’ятниця з 8-00 до 15-30, перерва з 12-00 до 12-30, за адресою м. Балаклія, площа Ростовцева, буд. 3. 

з 1 березня 2023 р. індексація пенсій здійснюється з урахуванням коефіцієнта 1,197. Зазначений коефіцієнт обчислений з урахуванням 50% зростання споживчих цін у минулому році (2022 р.) та 50% зростання середньої заробітної плати в країні за 2020-2022 роки, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, порівняно з середньою заробітної платою в країні за 2019-2021 роки, з якої сплачувався єдиний соціальний внесок і яка враховується при обчисленні пенсій.

Індексація пенсій здійснюється згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №124 від 20.02.2019 року. 

Також індексації підлягають розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв’язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з урахуванням коефіцієнта 1,197.

Зазначені мінімальні розміри пенсії починаючи з 2022 року щороку з 1 березня індексуються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Внаслідок їх збільшення з урахуванням коефіцієнта 1,14 у 2022 році, та коефіцієнта 1,197 у 2023 році, розміри пенсій зазначених осіб не можуть бути нижчими:

для I групи інвалідності –  8187,48 грн,

для II групи інвалідності –  6549,98 грн,

для III групи інвалідності –  5048,95 грн,

для дітей з інвалідністю – 5048,95грн.

Індексація пенсій, призначених за спеціальними законами

Передбачено, що з 1 липня 2023 р. індексуються розміри пенсій, призначених відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством). Індексація здійснюватиметься з урахуванням коефіцієнта 1,197, а сума індексації не може перевищувати встановленого обмеження 1500 грн і в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Індексація страхових виплат потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві

З 1 березня 2023 року здійснюється перерахування щомісячних страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, передбачене частиною другою статті 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Перерахунок проводиться на встановлений коефіцієнт збільшення (1,197), у межах максимального розміру щомісячної страхової виплати, визначеного частиною першою статті 36 зазначеного Закону, і розмір такого збільшення в результаті перерахування щомісячних страхових виплат не може перевищувати 1500 грн.

Перерахунок пенсій особам, які після призначення (перерахунку) продовжували працювати

Відповідно до статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, то за її зверненням до органів Пенсійного фонду проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.

Разом з тим, цією ж статтею 42 передбачено, що органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення зазначеного вище перерахунку.

Постановою №168 визначено, що перерахунок пенсій з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) без додаткового звернення особи проводитиметься у встановлені Законом строки, тобто з 1 квітня 2023 року. Перерахунок пенсій буде проведено після надходження до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за 1 квартал 2023 року (орієнтовно, наприкінці травня).